W poniedziałek, co dwa tygodnie, około 22.00

Słucham kilku programów radiowych, przeważnie Programu Drugiego, Radia dla Ciebie i TOK FM. Mam tam swoje ulubione audycje o kulturze, nauce i o problemach społecznych. W Dwójce, m.in „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego” i „Dwukropek”.  W Radiu dla Ciebie prowadzone przez red. Grzegorza Chlastę poranki, kiedy to słyszę nie tylko o polityce, ale też o książkach, o historii Warszawy, o ciekawych artykułach prasowych, rozmowy z ludżmi kultury i nauki. A we wtorki programu naukowego fizyka Łukasza Badowskiego. Ciekawe programy prowadzi też red. Elżbieta Uzdańska („Jest sprawa”) i red. Robert Łuchniak, a w niedziele o książkach red. Tomasz Brzozowski („Radioczuły”). W TOK FM słucham audycji filozoficznych red. Tomasza Stawiszyńskiego, kiedy dotyczą filozofii, a nie są, delikatnie mówiąc, aluzjami do krajowej polityki. W TOK FM ciekawe są programy  red. Jerzego Sosnowkiego, a też  red. Cezarego Łasiczki, który porusza wiele tematów: m.in. o archeologii, muzyce, fizyce, religii.

Gorzej z telewizją, bo z lenistwa nie przeglądam wielości propozycji programów  i od lat oglądam te same kanały. Oczywiście naukowe (np. od godz. 20.00 na Da Vinci Learning interesujące programy dla dorosłych) i TVP Kulturę (moim zdaniem jest tam za dużo filmów, a za mało publicystyki). Oglądam też w Telewizji Republika „Starcie cywilizacji” red. Tomasza Terlikowskiego, a w Polsacie News 2 - „Wysokie C” red. Małgorzaty Ziętkiewicz i "Kulturę do Kwadratu".

Programów o gotowaniu, modzie i aktualnościach ze świata gwiazd (ludzi) nie oglądam, ale odpoczywam przy „Ojcu Mateuszu” i „Na Wspólnej”.

W TVP Kultura, co drugi tydzień w poniedziałek, koło godziny 22.00 czekam na magazyn społeczno - filozoficzny „KRONOS”  i zachęcam Państwa do jego oglądania.

Kwartalnik „Kronos” istnieje od 2007 roku, a od października 2017,  KRONOS prowadzony jest w TVP Kulturze przez filozofów: prof. Piotra Nowaka i dr Ivana Dimitrijevica. Do dyskusji w programie zapraszani są goście, a pod koniec audycji studenci zadają pytania.  Tematyka odcinków jest różnorodna, ale we wszystkich chodzi o spojrzenie na człowieka - jego postawy, potrzeby, reakcje i problemy w kontekście czasu obecnego i przeszłego (od starożytności) po czas przyszły, który przecież można tylko przewidywać.

Dla mnie program KRONOS jest ucztą intelektualną i duchową. I choć przyznaję się do tego, że gdy słucham dyskusji mędrców, to czasami wstydzę się, że mam małą wiedzę, to jednak staram się zrozumieć o czym mówią, a potem często zastanawiam się nad poruszanymi zagadnieniami.

Jestem człowiekiem dawnych czasów i nie wiem, co to jest TVP VOD, którą, jak zorientowałam się można oglądać tylko przez Internet. Szkoda, bo są tam ciekawe pozycje, np. kilka miesięcy temu pokazywane w TVP Kultura „Tanie dranie” (Krzysztof Kłopotowski i Jakub Morozek). Nie wiem też, co stało się z „Chuliganem literackim” – wspaniałych rozmowach o literaturze prowadzonych przez red. Mateusza Matyszkowicza w TVP Kultura (czasem są powtórki na TV Polonia.)

No, ale komputerowe wykluczenie społeczne tak, jak u mnie (nie powinno być tego typu wykluczeń, bo dotykają przeważnie osoby starsze i ubogie) ma też i swoje zalety. Mam więcej czasu na „oglądanie” swoich lat dawnych. I nie jest to przeszłość, ale, jak określał Święty Augustyn, przeszłość przeżywana teraz jest teraźniejszością.

Proszę Państwa o obejrzenie KRONOSA w TVP Kultura – może dla niektórych osób będzie to bardzo dobry program.

 

Krystyna Poznańska Ostrowska

X