Świąteczne zastygnięcie w czasie

Felieton  „Przez 12 dni jasność walczy z ciemnością i wygrywa”  napisałam z myślą, że będzie to mój ostatni tekst przed Świętami Bożego Narodzenia, ale pisząc w nim między innymi o swojej rodzinie….nie złożyłam Państwu świątecznych życzeń. Przepraszam i chcę złożyć je teraz, ale niezbyt potrafię, ponieważ składanie życzeń z różnych okazji jest dla mnie zawsze dużą trudnością. No bo czego mam życzyć? Czegoś dobrego, miłego, szczęścia i pomyślności – ale, cóż to znaczy? Więc przeważnie składając życzenia  - szczerze życzę, aby spełniło się to, czego ktoś chce, o czym marzy. I Państwu tego życzę i żałuję, że nie jestem dobrą wróżką z bajki, która ma moc spełniania ludzkich marzeń, pragnień i potrzeb.

A składanie życzeń bliskim może ograniczać się po prostu do objęcia i przytulenia, wszak nie ma słów, które przekazują wszystkie odcienie uczuć, a w przytuleniu jest to, co najcenniejsze – siła naszej miłości na dobre i złe, na zawsze.

Jest wieczór, patrzę przez okno i widzę na ulicy drgające światełka ozdoby świątecznej. Zapatrzyłam się na ten widok. Podoba mi się, bo jest jakoś inaczej niż codziennie, jest właśnie świątecznie.

Świętowanie z różnych okazji jest człowiekowi potrzebne, gdyż jest oderwaniem od codzienności. Jest czasem wyjątkowym, kiedy można zapomnieć o zajęciach potrzebnych do życia, ale z perspektywy lat często nieistotnych. No bo co jest istotne w życiu? Może właśnie zastygnięcie w czasie i celebrowanie chwil świątecznych. Pozwólmy sobie na oderwanie się od codzienności w dniach Bożego Narodzenia i na celebrowanie tego czasu.

Są osoby, które nie lubią świąt i spotkań rodzinnych z nimi związanych lub nie obchodzą świąt. Ale i takie osoby, będąc na orbicie czasu świątecznego – mogą odczuwać jego wyjątkowość i wykorzystać dla siebie.

Życzę Państwu radości z czasu świątecznego. Owa radość jest tam, gdzie jest życie ludzkie. I nawet w chwilach smutnych jest ziarenko radości. Więc jeszcze raz życzę radości i zastygnięcia w świątecznym czasie.

 

Krystyna Poznańska-Ostrowska

X