Sportowym samochodem na Marsa

O polityce strach jest pisać, bo bywa ona przyczyną poważnych kłótni w rodzinach, a niekiedy nawet rozpadu związku. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest temat aborcji, bo mądra i rzeczowa dyskusja w ośrodkach naukowych -   etycznych, medycznych i prawnych przeniosła się na ulice, gdzie okłada się parasolkami. O eutanazji jakoś cicho, bo pewnie chorzy i umierający nie mają sił na manifestacje i z obawą lub uśmiechem nadziei czekają na koniec ziemskiego życia.

Natomiast Kosmos jest tematem bezpiecznym i dla niektórych ciekawym. Cyborgi (człowiek uzupełniony technologią) i androidy ( maszyna, z wyglądu może przypominać człowieka) prawdopodobnie kierują się innymi  regułami  niż Homo sapiens. Warto poczytać powieści i opowiadania Stanisław Lema i współczesnego pisarza Jacka Dukaja, żeby oswajać się z przyszłością.

Ziemia należy do Układu Słonecznego, który znajduje się w galaktyce -  Drodze Mlecznej i składa się ze Słońca,  Księżyca i planet wewnętrznych(planety wewnętrzne , bo poza nimi jest pas asteroidów – Merkury najbliżej Słońca, Wenus, Ziemia i Mars oraz zewnętrznych: Jowisza poza pasem asteroidów (największa planeta Układu Słonecznego), Saturna (piękne pierścienie z lodowych i skalnych odłamków krążących wokół planety) Następnie Uran i Neptun. W 2006 roku Plutona, który był dziewiątą planetą Układu  Słonecznego nazwano planetą karłowatą i zaliczono do niewielkich obiektów kosmicznych.

W Galaktyce są  jeszcze planety pozasłoneczne, które krążą wokół innych gwiazd ( obecnie jest około 400 miliardów gwiazd). Odkrywcą pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku jest profesor Aleksander Wolszczan.

Przestrzeń kosmiczna jest 100 kilometrów poza atmosferą Ziemi. Popatrz w  górę, przecież to tak blisko, ale czemu tak trudno jest się tam dostać? Może dlatego, że nie mamy anielskich skrzydeł?

6 lutego 2018 roku o godzinie 21.45 rakieta Falcon Heavy wraz z  ładunkiem, elektrycznym samochodem sportowym, czerwoną Teslą Roadster wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie, skąd 20 lipca 1969 Apollo poleciał na Księżyc z Neilem Armstrongiem i Edwinem Aedrinem.

Rakieta Falcon Heavy  po przesłała na Ziemię zdjęcia samochodu i siedzącego w nim manekina o imieniu Starman, a też piękne obrazy przestrzeni kosmicznej. W rakiecie usterki utrudniły jej lot, ale nad ranem samochód ze Starmanem za kierownicą polecieli poza orbitę wokółziemską i samochód krąży po orbicie wokółsłonecznej, która zabierze czerwony samochód za orbitę Marsa, 400 milionów kilometrów od Ziemi.

Rakietę Falcon Heavy z samochodem  i kierowcą manekinem wysłał na Marsa Elon Musk, szef firmy SpaceX, który stworzył pierwszy elektryczny samochód sportowy – Teslę Roadster. Eldon Musk twierdzi, że w 2024 roku ludzie będą mogli już wylądować na Marsie. Elon Musk dąży do m.in eksploracji kosmosu i planuje podróże międzyplanetarne. I mając 45 lat wiele ze swoich zamierzeń  zrealizował. Pan Musk jest miliarderem, więc może pozwolić sobie na urzeczywistniani swoich marzeń.

W listopadzie 2011 roku na Marsa został wysłany łazik Curiosity i przysyła na Ziemię zdjęcia marsjańskich krajobrazów, a naukowcy badają m.in., czy na planecie była (jest) woda, czy istniały (istnieją) jakieś formy życia, czy mogą zostać stworzone warunki do długotrwałego przebywania na Marsie.

Z Księżyca Ziemia wygląda jak mała kula. A jak wygląda z kresu Wszechświata, który nie wiadomo, gdzie jest i czy w ogóle jest.

Patrzymy na piękne niebo, na migocące gwiazdy i planety, ale gdybyśmy nagle znaleźli się np. na Marsie, to umarlibyśmy z zimna, a na Wenus – stopilibyśmy się, a ściślej – wyparowywaliśmy, bo większość naszego ciała stanowi woda.  

 

Krystyna Poznańska - Ostrowska     

 

 

 

X