Przerażający raport na temat Instagrama. To serwis, który najgorzej wpływa na młodych

Wedle przeprowadzonego badania Instagram to serwis, który najbardziej negatywnie wpływa na młodych użytkowników. Oto powody.

Z mediów społecznościowych korzysta jedna na cztery osoby z całego świata. Fundacja Royal Society for Public Health i Youth Health Movement opublikowały raport #StatusOfMind, w którym przeanalizowano pozytywne i negatywne skutki wpływu mediów społecznościowych na nasze zdrowie.

W pierwszej połowie 2017 roku przeprowadzono badania na 1500 młodych osobach z Wielkiej Brytanii. Ankietowani wskazywali portale, z których korzystają najczęściej (wśród nich: YouTube, Facebook, Instagram, Snapchat oraz Twitter). Badacze sprawdzali, jak dane serwisy wpływają na zdrowie młodych ludzi. Brali pod uwagę aspekty, takie jak: sen, samoocena, samotność, wyobrażenie naszego ciała, wsparcie emocjonalne, FOMO (Fear Of Missing Out - syndrom świadczący o wczesnym uzależnieniu), czy relacje w świecie rzeczywistym.

Uzyskane wyniki nie są optymistyczne. Wynika z nich, że Instagram ma bardzo negatywny wpływ na postrzeganie swojego ciała przez młodych, a także zwiększa lęk, odczucie samotności i sprzyja depresji.

Dla porównania YouTube, który wypadł najlepiej, ma pozytywny wpływ na budowanie społeczności, świadomość i samoidentyfikację. Oba serwisy wpływają bardzo źle na sen.

Uznano także, że media społecznościowe są bardziej uzależniające niż papierosy i alkohol. W ciągu ostatnich 25 lat ilość zachorowań na depresje i stany lękowe wzrosła o 70 procent, a badacze nie mają wątpliwości, że jest to związane ze wzrostem popularności mediów społecznościowych. Oglądanie zdjęć z wakacji, czy imprez sprawia, że młodzi czują pustkę i brak w swoim życiu. Porównują się do innych i wpadają w rozpacz. Nastolatki zaczynają negatywnie postrzegać swoje ciało, co bardzo obniża ich samoocenę. Badania wykazały także, że ze względu na treści pojawiające się na portalu dziewczęta wyrażaj większą chęć zmiany swojego wyglądu – zarówno włosów, skóry, jak i aspektów zależnych chirurgii kosmetycznej.

 

Marianna Fijewska za: socialpress.pl

 

 

 

X