Osiemnasty

Dni mijają - tak prędko. Jest poniedziałek i nim zorientujesz się, jest już kolejny poniedziałek.

Czasami, nie tylko osoby starsze, ale i młode pytają: który dziś jest?

A dla mnie jest dzień miesiąca, o którym od kilku lat pamiętam zawsze. Jest to osiemnasty dzień każdego miesiąca. Przed osiemnastym jest siedemnasty, a po osiemnastym jest dziewiętnasty, więc te dni pamiętam także.

Osiemnasty dzień każdego miesiąca jest dla mnie, paradoksalnie dniem tragicznym, ale też dniem „wyjścia” z codzienności. Jest dniem dla moich emocji, myśli, dla uczuć, których ani psychologia, ani filozofia nie nazwały.

Mam zwyczaj, aby osiemnastego każdego miesiąca nie zapisywać się na badania do lekarza, żeby nie załatwiać spraw urzędowych, a robienie zakupów ograniczyć do minimum. Nawet tego dnia nie przychodzę do pracy (odpracowuję w innym terminie).

Jestem emerytką, nie mam regularnych obowiązków, więc mogę pozwolić sobie na bycie „poza czasem”.

Lecz, może Państwo, mimo różnych zajęć i powinności znajdziecie dzień dla siebie? Dla swoich uczuć, myśli. Po prostu dla siebie? Może takie oderwanie od codziennego życia jest potrzebne do tego, żeby odpocząć i czuć się lepiej? Życzę Państwu takich dni – dni dla siebie. (Ale oczywiście bez pierwiastka tragicznego i bez tęsknoty, która nie przestanie być tęsknotą).

Osiemnasty
Po co  liczyć miesiące
Skoro ten sam dzień
Co miesiąc powraca
Osiemnasty
Rano
Dzień
Wieczór
Jest godzina 22.43
Noc
A następnego dnia
Brak świadomości
Że świat się skończył
I przyszedł nowy czas
Który kiedyś
Też się skończy

Na grobie, na Powązkach w nocy będzie palił się znicz, a w domu, pod Twoim zdjęciem, w ramce w „panterkę”, w czerwonym serduszku zapalę światełko.

Basiu, świadomie zdecydowałam, że będę w żałobie,  do końca swojego ziemskiego życia. Agape (miłość nieziemska) i poczucie bliskości są największymi skarbami w ludzkim życiu. Czuję i wierzę, że w Innym Życiu „ przytulę” się do Ciebie i pełniej poznam Agape.

 

Krystyna Poznańska - Ostrowska

 

Z ostatniej chwili

Dnia 14 marca w Cambridge 2018 roku w wieku 76 lat zmarł Stephen William Hawking, profesor fizyki teoretycznej i matematyki. W pracy naukowej zajmował się m.in. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Przez ostatnie 55 lat mimo ciężkiej choroby (stwardnienie zanikowe boczne) oprócz intensywnej pracy uniwersyteckiej napisał kilkadziesiąt książek i publikacji, zarówno naukowych, popularnonaukowych, jak i dla dzieci.  CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

 

 

X