Który jest rok – zadanie dla matematyków

Święto Trzech Króli obchodzone jest od II wieku, czyli wcześniej niż Boże Narodzenie, które zaczęto świętować w IV wieku na pamiątkę przyjścia na świat Jezusa i pokłonu mędrców wiedzionych przez gwiazdę do Betlejem, miejsca, gdzie złożyli hołd oczekiwanemu Mesjaszowi. Mędrcy przybyli prawdopodobnie z Persji.

Który to był rok i jakie zjawiska na niebie ówcześni uczeni astrologowie uznali za gwiazdę wskazującą drogę do narodzonego dzieciątka - zastanawiają się naukowcy już od kilku wieków, jak również nad tym, ilu mędrców (królów, magów, czyli kapłanów i astrologów) złożyło pokłon Jezusowi. Ostatecznie uznaje się, że mędrców było trzech i że byli oni potomkami synów Noego – Sema, Jafeta i Chama, przedstawicielami Europy, Azji i Afryki.

A który rok mamy teraz? Nie wiadomo, wszak mnich Dionizy Mniejszy układając w VI wieku kalendarz pomylił się wyliczając o 5 – 7 lat wcześniej datę urodzenia Jezusa. Mamy więc rok X (iks) od narodzenia Jezusa Chrystusa.

Pierwszy tydzień stycznia mija i gonią go kolejne tygodnie, które zatrzymają się przed 1 kwietnia, kiedy to znowu zastygniemy w świątecznym czasie Wielkanocy i pomyślimy przez chwilę o sensie swojego istnienia we Wszechświecie.

Czy człowiek mógłby żyć bez wiary i nauki? Myślę, że nie. A co Państwo o tym sądzicie?

I choć, jak wspominałam, jestem agnostykiem (nie jestem feministką, więc nie piszę agnostyczką), to potrzebuję czasami zastygnięcia w świętym czasie nie z powodu wiary w religię, ale wiary w transcendencję.

Z okazji Święta Trzech Króli życzeń się nie składa, ale mimo to, życzę Państwu, aby tygodnie do kwietnia pozostawiły po sobie dobre i ważne wrażenia, przemyślenia, czyny.

 

Krystyna Poznańska-Ostrowska

Dziennikarka, socjoterapeutka oraz systemowa terapeutka rodzinna. Publikowała m.in. w "Życiu Warszawy" i "Nowinkach Psychiatrycznych". Związana z INTRĄ od kilkunastu lat. Obecnie jest odpowiedzialna przede wszystkim za organizację staży studentów naszych szkół psychoterapeutycznych.

 

X