Kto chciał porwać Piageta?

"Siedziałem w wózku, który moja niania pchała po polach Elizejskich, gdy jakiś mężczyzna próbował mnie porwać. Trzymał mnie pasek, którym byłem przywiązany, a moja niania dzielnie starała się ochronić mnie przed napastnikiem. Miała liczne zadrapania twarzy i nadal jak przez mgłę widzę niektóre z nich!" - oto wspomnienie, które opisywał słynny psycholog rozwojowy Jean Piaget. Wspomnienie badacza pochodziło z okresu wczesnego dzieciństwa, ale mimo to, naukowiec będąc w dorosłym wieku świetnie je pamiętał.

Niania naukowca opisała rzekomy napad w najdrobniejszych szczegółach, za co (w ramach wdzięczności) otrzymała od rodziców Piageta drogi zegarek. Wiele lat później kobieta odesłała zegarek, przyznając się, że zmyśliła całą historię. To niezwykle wiernie zapisane w pamięci Piageta wspomnienie, było jedynie wynikiem sugestii jego niani.

Opisywany przez Piageta ślad pamięciowy jest tzw. fałszywym wspomnieniem, czyli wspomnieniem obdarzonym silnym subiektywnym przekonaniem, że dane zdarzenie miało miejsce, choć w rzeczywistości wcale go nie było. Fałszywe wspomnienia są naturalne i obecne są u wszystkich zdrowych ludzi.

Marianna Fijewska

X