Jak Reaguje Narcyz Gdy Nie Dostaje Tego, Czego Chce?

Dziś wieczorem czeka Cię świetna impreza, której nie możesz doczekać się od tygodnia. Musisz tylko dojechać pociągiem za miasto. Elegancko się ubierasz, kupujesz drogi prezent, w pracy bierzesz jeden dzień urlopu. Wchodzisz na peron: USZKODZONY TOR. POCIĄGI ODWOŁANE! Grzmi komunikat w głośniku. Oznacza to, że wszystkie twoje wysiłki poszły na marne, a dzisiejszy wieczór odbędzie się bez Twojego udziału...

Są dwa typy reakcji na powyższą [stresową] sytuację.

  1. Skupienie się na problemie (problem-focused), czyli dążenie do poprawy realnej sytuacji, poprzez działanie, np. sprawdzenie innych możliwości dojazdu.
  2. Skupienie się na emocjach (emotion-focused), czyli dążenie do poprawy własnego samopoczucia, poprzez zwierzenie się komuś, czy zapewnienie sobie innego rodzaju przyjemności na dzisiejszy wieczór.

Człowiek zazwyczaj zarządza obiema strategiami, dopasowując je do aktualnej sytuacji i do indywidualnie odczuwanego poziomu napięcia.

Sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia z Narcyzami (chodzi tu o potoczne rozumienie słowa narcyz - człowiek, którego odbieramy jako narcystycznego, nie chodzi natomiast o patologiczne zaburzenie osobowości). Narcyzi uważają, że do osiągania swoich celów mają niespisane PRAWO. Dlatego kiedy coś idzie nie po ich myśli, o wiele trudniej jest im się z tym pogodzić.

Istnieją dwa typy powszechnego (nie patologicznego) narcyzmu:

  1. Narcyzm Majestatyczny
  2. Narcyzm Zagrożony

Pierwszy typ dotyczy ludzi, którzy prezentują się jako bardzo pewni siebie i realnie tę pewność siebie posiadają. Mają wysoką samooceną, oraz równie wysokie poczucie własnej wartości. Drugi typ natomiast prezentuje się jako narcyz w środowisku by ukryć brak pewności siebie. Paradoksalnie osoby te zupełnie nie czują się lepsze od innych, a często cechuje ich niskie poczucie własnej wartości.

Badania przeprowadzone przez Susan Krauss i wsp. dowiodły, że osoby z realnym poczuciem własnej wartości (Narcyzm Majestatyczny) będą zarządzać stresem o wiele lepiej, z większą elastycznością, przez co ich poziom zadowolenia z życia również będzie większy.

Osoby charakteryzujące się pozornym poczuciem własnej wartości i pewności siebie (Narcyzm Zagrożony) w sytuacji stresowej mogą reagować nadmiernie i wybuchowo. Nie potrafią w elastyczny sposób dopasowywać odpowiednich metod regulacji stresu.

W powyższej sytuacji ludzie charakteryzujące się Narcyzmem Zagrożonym mogliby nawrzeszczeć na kasjerkę, konduktora i pana z informacji, podrzeć bilet, a na końcu zadzwonić z pretensjami do znajomych, że bawią się bez niego. Pamiętajcie, że nie będzie to jednak oznaką siły i władzy, lecz wielkiego problemu i nieumiejętności stawiania czoła życiowym trudnościom.

 

Za: Psychology Today

X