INTELIGENCJA EMOCJONALNA – czy naprawdę jest potrzebna i ważna?

Odpowiedz sobie najpierw na kilka pytań:
Czy jesteś zadowolony ze swojego życia? Czy sprawy szkolne/zawodowe układają się w sposób jaki planowałeś i marzyłeś? Czy liczba i jakość twoich przyjaźni budzi twoje zadowolenie? Czy twoje bliskie relacje są pełne wsparcia i wzajemnej troski? Czy czujesz się dobrze w świecie, czy też czujesz brak równowagi z nieznanych sobie do końca powodów?
Jeśli odpowiedziałeś negatywnie na chociaż część pytań, to prawdopodobnie jak wiele osób wokół ciebie, dawno temu nauczyłeś się cenić bardziej intelekt niż emocje, działać poprzez rozum, z pominięciem sfery uczuciowej. A to ma swoje konsekwencje.
Nie ulega wątpliwości, że wysoki iloraz inteligencji pomaga nam rozumieć świat i radzić sobie z nim na jednym poziomie, ale potrzebujemy też emocji, żeby rozumieć siebie i innych oraz radzić sobie sferze uczuć i relacji. Bez świadomości własnych emocji (zarówno przyjemnych, jak i przykrych), bez umiejętności rozpoznawania i doceniania własnych uczuć i działania w uczciwej z nimi zgodzie nie jesteśmy w stanie dobrze żyć z innymi ludźmi i nie umiemy efektywnie radzić sobie w świecie (bez względu na to jak jesteśmy „inteligentni”). Nie potrafimy łatwo podejmować decyzji i bywamy często zagubieni, bez kontaktu z własnym „Ja”. Dlatego tak ważne jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej, zwanej popularnie EQ.

 

Oprac. na podstawie: J. Seagal, Jak pogłębić inteligencję emocjonalną.
X