Basia i Jacek – Dzień Dziecka

Rozdział Pierwszy

Urodziłam córeczkę Basię. Basia lubiła, kiedy nosiłam Ją na rękach i czasami płacząc osiągała swój cel i znowu była na rękach . A gdy byłam zmęczona, to kładłyśmy się na tapczanie, Basię przytulałam do siebie i tak spałyśmy. Czułam, że BASIA i JA JESTEŚMY JEDNOŚCIĄ.

Za niecałe trzy lata urodził się Jacek. Basi chyba trochę przeszkadzało, że mam dla Niej mniej czasu, ale gdy byłyśmy na spacerze z Jackiem w wózku, to Basia nie pozwalała nikomu zbliżyć się do Jacka, a nawet bliższym znajomym mówiła: „tylko mama!”

Basia lubiła oglądać, co się wokół niej dzieje. Kiedyś zapytała: „czemu ten samochód ma brudny brzuch ?”

Dzieci rosły, ale nadal chodziliśmy na spacery,  na plac zabaw  albo do parku. Trzymałam dzieci za rączki  - były to najpiękniejsze chwile w moim życiu.

Basia lubiła „czytać” (ja czytałam) książeczki, oglądała „Słonia Trąbalskiego” i „Sroczkę białoboczkę.

Jacek był „łobuziakiem”. Interesowała go budowa książki, więc przez pewien czas książki z dolnych półek powędrowały do wersalki . Natomiast szafki zawiązane były sznurkami, a krzesła stały na stole, bo gramolił się po nich wyżej.

Kiedyś Basia przyszła do mnie, w jednej rączce trzymając rączkę Jacka, a w drugiej patelnię. Jacek wcisnął paluszek w szparę rączki od patelni, a ja nie wiem, skąd wzięłam siłę, patenie rozgięłam i z paluszkiem Jacka nic złego się nie stało.

Basia miała coś z wrodzonej elegancji – lubiła białe, ładnie uszyte bluzki, ale na moje szczęście zmieniła potem styl ubierania się, a już nie miałam tyle prania i prasowania.

Jacek lubił śpiewać, potem tworzył muzykę, a języka angielskiego  uczył  się   śpiewając i tłumacząc  piosenki.

Z biegiem lat, Basia i Jacek stawali się dorośli, ale w Dzień Dziecka zawsze jesteśmy do siebie przytuleni i sobie bliscy.

 

ROZDZIAŁ DRUGI

(Prawie sześć lat potem)

 

Mamo (od Basi)

Przepraszam, że w nocy zgasło światło

A budzik zadzwonił o północy

Ale sama mówiłaś

Że materia  zamienia się w energię

 

 

Krystyna Poznańska - Ostrowska

 

 

 

X