Zapraszamy specjalistów psychoterapii uzależnienia i współuzależnienia oraz absolwentów szkół psychoterapii uzależnień, którzy aktualnie pracują z pacjentami uzależnionymi i członkami ich rodzin do udziału w Szkole Psychoterapii Humanistycznej (SPH).
Celem SPH jest doskonalenie umiejętności klinicznych w pracy z osobami uzależnionymi i członkami ich rodzin w zaawansowanej fazie leczenia („terapia pogłębiona”) oraz nauka psychoterapii innych zaburzeń w podejściu integracyjnym, którego osią jest psychoterapia humanistyczna.
Rozpoczęliśmy rekrutację do 9 edycji Szkoły Psychoterapii Humanistycznej.
Ankiety zgłoszeniowe prosimy nadsyłać do 3 maja 2021 r.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Koordynatorem Szkoły Psychoterapii Humanistycznej
Alicja Heller
tel.: 601 195 935
e-mail: a.heller@osrodekintra.pl
Do uczestnictwa w SPH zapraszamy osoby, które:
- ukończyły studia wyższe magisterskie (preferowane studia psychologiczne lub pokrewne)
- ukończyły szkołę psychoterapii uzależnień (akredytowaną przez PARPA lub Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii)
- aktualnie (minimum od 6 miesięcy) pracują klinicznie z pacjentami
- posiadają certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień (nie jest to warunek konieczny jednak osoby posiadające certyfikat będą miały pierwszeństwo przy naborze do Studium)
Osoby zainteresowane, które spełniają powyższe warunki prosimy o przesłanie wypełnionej ankiety zgłoszeniowej po rozpoczęciu rekrutacji.
Po wstępnym zakwalifikowaniu, na podstawie ankiety zgłoszeniowej, kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.
Szkoła Psychoterapii Humanistycznej trwa 3 lata i obejmuje 640 godzin zegarowych.
I rok szkolenia to 260 godzin nauki, w tym 40 godzinny trening, wykłady, seminaria, zajęcia warsztatowe i superwizje.
Po ukończeniu I roku, uczestnicy SPH kontynuują naukę według programu identycznego z programem III i IV roku Szkoły Psychoterapii Ośrodka INTRA.
Idea Szkoły odpowiada na potrzeby psychoterapeutów w zakresie lepszego rozumienia pacjentów i możliwości prowadzenia psychoterapii pogłębionej oraz w zakresie poszerzenia pola działalności terapeutycznej.
Program Szkolenia Podstawowego SPH zakłada wyposażenie słuchaczy w metody i techniki, pozwalające na pomoc pacjentom w związku z ich problemami osobistymi i zaburzeniami psychicznymi, które ujawniają się w trakcie pracy nad uzależnieniem. Podstawą merytoryczną Szkoły jest integracyjny model psychoterapii w podejściu humanistycznym, umożliwiający rozwój własnego stylu terapeutycznego, doskonalący umiejętność budowania pomocnej relacji terapeutycznej oraz efektywnej facylitacji procesu zmiany poprzez kontakt i doświadczanie.
Tematy i zagadnienia wiodące w Szkoleniu Podstawowym SPH:
- Koncepcje człowieka w psychoterapii humanistyczno-egzystencjalnej
- Podejście fenomenologiczno – egzystencjalne w psychoterapii osób uzależnionych
- Metodologiczne podstawy rozumienia pacjenta i problemu "terapii pogłębionej"
- Podejście zorientowane na osobę C.Rogersa. Diagnoza rogersowska, założenia i metody psychoterapii
- Zastosowania dialogu motywującego S.Rolnicka i W. Millera
- Psychoterapia egzystencjalna R.Maya, logoterapia V.Frankla
- Koncepcja rozwoju zaburzeń F.Perlsa i psychoterapia gestalt
- Psychoterapia doświadczeniowa L.Greenberga
- Obszary i zjawiska w procesie zmiany, analiza przypadków w psychoterapii osób uzależnionych i członków ich rodzin: problem tożsamości, wartości, relacji, krzywdy, motywacji i zmiany, świadomości, kryzysów, uwarunkowań rodzinnych, winy i odpowiedzialności.
Tematyka zajęć w ramach Szkolenia Rozszerzonego SPH zgodna z 3 i 4 rokiem Szkoły Psychoterapii Ośrodka INTRA
Spodziewanym efektem będzie zwiększenie poczucia kompetencji w pracy indywidualnej i grupowej oraz pracy z parami, posługiwanie się metodami i technikami psychoterapii humanistycznej w rozwiązywaniu problemów pacjentów.
Uczestnicy otrzymują dyplom ukończenia Szkoły Psychoterapii Humanistycznej z potwierdzeniem odbytych godzin szkoleniowych i superwizji.
Ukończenie Szkoły Psychoterapii Humanistycznej pozwoli nabyć umiejętności w zakresie psychoterapii szerokiego spektrum zaburzeń i stanowi bazę merytoryczną do starań o certyfikat psychoterapeuty.
Do prowadzenia zajęć w SPH zaprosiliśmy wybitnych specjalistów: psychoterapeutów, superwizorów, psychoterapeutów uzależnień. Są to członkowie zespołu INTRY m.in.: Maria Fijewska, Piotr Fijewski, Krzysztof Jedliński, Wojciech Jabłoński, Ireneusz Kaczmarczyk, Elżbieta Królak, Krzysztof Parusiński, Leszek Sagadyn, Monika Sowicka, Hanna Szczepańska, Marcin Szczygieł.
Liczba godzin:
I rok - 260 godzin rozłożonych na 11 trzydniowych sesji (po 20 godz. każda) oraz 5 - dniowy trening (40 godzin)
piątek godz. 16.00 – 21.00,
sobota godz. 9.00 – 20.00 (z godzinną przerwą obiadową),
niedziela godz. 9.00 – 14.00.
II rok - 220 godzin. Sesje dwudniowe (piątek, sobota)
III rok - 160 godzin. Sesje dwudniowe (piątek, sobota)
Liczba uczestników:
1 grupa - maksymalnie 13 osób
Sesje szkoleniowe:
- Szkoła rozpoczyna się pięciodniowym treningiem terapeutycznym metodą asertywności symbolicznej. Uczestnictwo w treningu jest obowiązkowe.
- Sesje 3 dniowe odbywać się będą z reguły raz w miesiącu
Osoby spełniające podane kryteria zostaną zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne, po których zostanie utworzona ostateczna lista uczestników SPH.
Ośrodek Intra jest wpisany do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (pod nr 2.14/00215/2014) prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.
W 2016 roku Szkoła Psychoterapii Humanistycznej uzyskała akredytację Kuratorium Oświaty w zakresie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.