Studium Treningu Interpersonalnego (STI) jest propozycją dla doświadczonych trenerów i psychoterapeutów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w obszarze pracy z grupą, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji w zakresie prowadzenia treningu interpersonalnego.
W trakcie Studium :
- poddajemy wspólnej refleksji własne doświadczenia treningowe trenerów-uczestników,
- dodajemy szeroką usystematyzowaną wiedzę na temat procesów grupowych i indywidualnych oraz zadań i interwencji prowadzących grupę,
- przeprowadzamy przez ćwiczenia i zadania zwiększające świadomość i umiejętności trenerskie,
- przygotowujemy do szkoleniowego treningu interpersonalnego, który uczestnicy przeprowadzają na sobie, by następnie poprzez jego szczegółowe omówienie doprowadzić do zintegrowania przez uczestników wiedzy, nabytej w procesie intelektualnego poznawania różnych obszarów pracy grupowej, z ich wiedzą doświadczeniową,
Podczas STI dzielimy się własnym stylem pracy z grupą. Wyznaczają go między innymi:
- szacunek dla wolności drugiej osoby,
- uważność na procesy indywidualne i grupowe – stwarzanie przestrzeni dla samosterowności osób i grupy,
- uznanie wagi zasad konstruktywnego komunikowania się, które zwiększają podmiotowość i dają narzędzia do rozwiązywania trudnych sytuacji,
- wdrażamy uczestników w stały proces przyglądania się sobie, swoim emocjom, uczuciom, sygnałom z ciała w „tu i teraz” i dzielenia się tym w ramach bieżących wymian i nieoceniających informacji zwrotnych.
Ukończenie Studium daje przygotowanie do prowadzenia treningów interpersonalnych i tym samym umożliwia, po wdrożeniu praktyki, staranie się (przy spełnieniu pozostałych warunków określonych przez Radę Trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) o drugi stopień trenerski PTP.
Zajęcia są prowadzone przez dwoje trenerów.
Kolejna edycja Studium Treningu Interpersonalnego rozpocznie się w październiku 2020 r. Osoby zainteresowane uczestnictwem w szkoleniu prosimy o przesłanie ankiety zgłoszeniowej
Szkolenie w STI ma charakter specjalistyczny, wymaga wcześniejszego doświadczenia pracy z grupami i podstawowej wiedzy trenerskiej, ponadto stabilności i dojrzałości osobowej.
Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie szkoły trenerskiej lub szkoły psychoterapii, własne doświadczenie uczestnictwa w treningu interpersonalnym (obowiązkowo jeden trening interpersonalny odbyty w Intrze), a także praktyka trenerska w prowadzeniu treningów i/lub warsztatów psychoedukacyjnych (co najmniej 100 godzin w ciągu ostatnich 4 lat). Pożądane jest również doświadczenie bycia kotrenerem na treningu.
Przyjęcie do STI jest poprzedzone wcześniejszą rozmową wstępną (45 min.) z prowadzącymi.
Program obejmuje 8 zjazdów:
7 spotkań warsztatowych oraz szkoleniowy trening interpersonalny, trwający 6 i pół dnia. Razem 140 godzin (zegarowych).
Zajęcia odbywają się w małej, 10 - 12 osobowej grupie.
Wszystkie zjazdy całodzienne zawierają godzinną przerwę obiadową
Zjazd I (13 godz.) |
WPROWADZENIE
TRENING
|
Zjazd II (9 godz.) |
GRUPA
|
Zjazd III (9 godz.) |
TRENER
|
Zjazd IV (13 godz.) |
NARZĘDZIA I TECHNIKI
|
Zjazd V (64 h), |
SZKOLENIOWY TRENING INTERPERSONALNY Trening interpersonalny, prowadzony sekwencyjnie |
Zjazd VI (9 godz.) |
OMÓWIENIE DOŚWIADCZENIA TRENINGOWEGO Z POZYCJI UCZESTNIKA (w oparciu o zapis treningu)
|
Zjazd VII (9 godz.) |
OMÓWIENIE DOŚWIADCZENIA TRENINGOWEGO Z POZYCJI TRENERA (w oparciu o zapis treningu)
|
Zjazd VIII (14 godz.) |
PODSUMOWANIE
|
Jolanta Sokół - Jedlińska: trener II stopnia i superwizor PTP, kierownik szkół trenerskich Ośrodka INTRA, założycielka Studium Treningu Interpersonalnego; prowadzi zajęcia w Szkole Treningu i Warsztatu Psychologicznego, prowadzi i superwizuje treningi interpersonalne otwarte, superwizuje zespoły trenerskie i indywidualnych trenerów, zajmuje się life coachingiem.
Joanna Kosmala: trener II stopnia PTP, psychoterapeutka; prowadzi warsztaty psychoedukacyjne, grupy wsparcia, treningi interpersonalne, grupy rozwojowe dla kobiet, grupową i indywidualną psychoterapię, zajęcia edukacyjne w Szkole Psychoterapii, Kursie Pomocy Psychologicznej oraz w Szkole Treningu i Warsztatu Psychologicznego .
Agata Kołodziejczyk - Stryjek: trener II stopnia PTP, psychoterapeutka; prowadzi treningi interpersonalne, asertywności, antystresowe, zajmuje się edukacją trenerów w Szkole Treningu i Warsztatu Psychologicznego i Szkole Trenerów Biznesu, prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, realizuje szkolenia dla biznesu.
Poniżej zamieszczamy opinię jednej z uczestniczek Studium Treningu Interpersonalnego, znakomitej trenerki i szkoleniowca Barbary Kowalewskiej. Mamy nadzieję, że jej rokomendacja przybliży Państwu to czym jest i co można wynieść ucząc się w STI.
"Uczestnictwo w STI było dla mnie jednym z ważniejszych doświadczeń na ścieżce trenerskiej. Cała przemyślana struktura kursu, ale przede wszystkim niestandardowa forma nauki przez uczestniczenie w treningu w roli uczestnika i trenera, uzupełniane wnikliwym oglądem superwizorskim i twórczą dyskusją dały mi wspaniałe przygotowanie do samodzielnego prowadzenia treningów interpersonalnych. Było to doświadczenie niełatwe, wyczerpujące, wymagające wysiłku i często głębokiego namysłu, mogę jednak bez wahania powiedzieć, że doświadczenie odmieniające i dające mnóstwo zasobów do profesjonalnej pracy trenerskiej.
Co zyskałam? Kurs pomógł mi osadzić się we własnym stylu trenerskim, lepiej wykorzystywać jego potencjał i nauczyć się jak skutecznie komunikować się z grupą w zgodzie z własnymi wartościami i temperamentem. Otrzymałam szereg znakomitych i praktycznych wskazówek dozwiększyłam swoją wrażliwość i uważność na różne sygnały płynące z grupy, świadczące o jej potrzebach, zrozumiałam jak działają subtelne i często trudno uchwytne mechanizmy kierujące zachowaniami uczestników, mające znaczący wpływ na charakter podejmowanych interakcji i na funkcjonowanie całej grupy, dowiedziałam się jak wspierać proces proces grupowy, aby mógł przebiegać bez zakłóceń, jak korzystać z naturalnych sił wewnątrzgrupowych i jak pomóc odblokować proces, który utknie.To wszystko znacząco pogłębiło moje kompetencje trenerskie, które obecnie elastycznie wykorzystuję podczas różnych treningów i w pracy z różnymi grupami (w biznesie, w szkołach i na kursach trenerskich, a nawet w pracy grupowej z pacjentami szpitala psychiatrycznego), ale chyba przede wszystkim dało wspaniałą okazję, aby poczuć w sobie wolę i gotowość wewnętrzną do takiej pracy opartą na tym, co dla mnie ważne i cenne w kontakcie z innymi i światem.”
Barbara Kowalewska
Ośrodek Intra jest wpisany do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (pod nr 2.14/00215/2014) prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. W związku z tym istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie uczestnictwa w STI.
Ośrodek nie udziela informacji o zasadach uzyskana dofinansowania, w tej sprawie prosimy o kontakt z właściwym Urzędem Pracy.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt:
Sekretariat Szkół Ośrodka Intra
tel. 22 897 66 77
e-mail: d.ziolkowska@osrodekintra.pl