Studium Pomocy Psychologicznej jest oparte na 3 filarach:
- pracy nad rozwojem osobistym uczestników,
- edukacji w formie warsztatowej w zakresie pomocy psychologicznej,
- pracy superwizyjnej, czyli takiej, która pozwala się przyjrzeć własnej praktyce uczestników w zakresie pomocy psychologicznej, by lepiej rozumieć klienta i siebie oraz doskonalić swój warsztat zawodowy i czynić bardziej konstruktywnym proces wspomagania i pomoc.
Merytoryczne podstawy programowe Studium zostały oparte na filozofii i narzędziach podejścia humanistycznego w pomaganiu.
Praca nad rozwojem własnym to podstawowe zadanie osoby pracującej z ludźmi w obszarze pomagania. W naszym kursie stawiamy sobie za cel poszerzanie świadomości siebie uczestników, poznawanie własnych mocnych i słabych stron oraz doskonalenie umiejętności interpersonalnych.
Praca superwizyjna prowadzona będzie w formie pracy indywidualnej na tle grupy, bazującej również na informacji zwrotnej i wymianie doświadczeń. Może ona dotyczyć każdego bieżącego działania uczestników w ich działalności zawodowej lub społecznej związanego z pomaganiem lub wspieraniem. Uwaga: w sytuacji, gdy któryś z uczestników Kursu nie będzie miał możliwości praktykowania pomocy psychologicznej, pracownicy Ośrodka Intra mogą pomóc w znalezieniu miejsca do pracy indywidualnej.
Doświadczaniu siebie i pracy superwizyjnej towarzyszyć będą regularnie organizowane warsztaty kształcące Uczestników Studium w zakresie umiejętności interpersonalnych.
W Studium Pomocy Psychologicznej będziemy koncentrować się na następujących obszarach rozwijających i kształcących uczestników:
- empatia i kontakt psychologiczny
- komunikacja i asertywność służące pomaganiu
- prowadzenie dialogu nastawionego na pomoc w rozwiązaniu problemu, prowadzenie rozmowy psychologicznej jako wsparcia
- używanie umiejętności psychologicznych w pracy z podopiecznym/klientem
bez konieczności bycia dyplomowanym psychologiem - udzielanie wsparcia osobom cierpiącym (z powodów nie psychologicznych)
- prowadzenie rozmowy coachingowej
- prowadzenie grupy (podstawy warsztatu facylitatora, moderatora, trenera)
- tworzenie i prowadzenie grup wsparcia (różne populacje).
- etyka pomagania i wspierania psychologicznego
- samorozwój, doskonalenie siebie i swoich zasobów, metody pracy nad sobą i dbałość o siebie jako osoby pomagającej, by będąc efektywnym w pracy z drugim człowiekiem nie wypalać się.